Настоящият модул има оперативен характер и ви предоставя възможности да ползвате електронни инструменти за:
- дигитален мониторинг на околната среда;
- приемане и предаване на данни в текстови, снимков, аудио и видео формати;
- дигитална комуникация с институциите и организациите, работещи за опазване на екологичната чистота и защита на природните ресурси.
Електронни инструменти за предаване на данни в текстови, снимков, аудио и видео формати
КОНТРОЛ ЧИСТОТАТА НА ВЪЗДУХА - Уеб приложение
Немската организация Offenes Wissen (https://luftdaten.info/) и българската фондация „Код България“ предоставиха свободен достъп до публикации и данни относно замърсяване на въздуха.
Това е тема, от която властите бягаха, а е сред най-важните теми на обществото в Европа. Европейската и българската карти са източник за информиране в реално време за замърсяването с опасните фини прахови частици.
-
Възползвайте се от възможността да получавате информация за чистотата на въздуха в района, в който работите или живеете:
https://airbg.info/map/ -
Присъединете се към независимата национална мрежа за да измервате чистотата на въздуха, във вашия район:
https://airbg.info/
КОНТРОЛ ЧИСТОТАТА НА ВЪЗДУХА - Вайбър приложение
Viber съвместно с AirBG.Info и със съдействието на SaveEcoBot разработиха иновативен чатбот, който ще бъде наличен за всички потребители нa Rakuten Viber в България.
Достъпната и лесна за навигация технология ще предостави възможност на милиони граждани мигновено и напълно безплатно да се информират за замърсяването на въздуха в реално време и за даден район от станции из цялата страна.
Ако желаете да ползвате информация за чистотата на въздуха в която и да е точка на България, можете да инсталирате на своя телефон Вайбър приложение: SaveEcoBot
КОНТРОЛ ЧИСТОТАТА НА ВЪЗДУХА - Мобилно приложение
Получавайте автоматични известия за мръсен въздух в реално време около Вас.
Air Quality Monitor е инструмент, с който можете да следите качеството на въздуха и да получавате автоматично известие, когато замърсяването достигне определени нива.
Замърсеният въздух е световен проблем, който доказано вреди на живите организми и човешкото здраве. Тъй като източниците на замърсяване могат да бъдат различни, приложението е подходящо за използване както в малките, така и в големите населени места.
Проследяване качеството на въздуха помага за внасяне на яснота върхуключови въпроси, свързани с източниците на замърсяване. До колко трафика в пиковите часове на задръстване влошава въздуха; Какви са нивата на замърсяване по време на отоплителния сезон; Какво е замърсяването в райони на различна промишленост и селско стопанство; Как се отразява на въздуха третирането на отпадъци; Какви са нивата на ФПЧ в случаи на мъгли, пожари и други.
Air Quality Monitor има интуитивен, лесен за използване интерфейс и може да работи с Wi-Fi или мобилни данни. Меню [Карта] отваря карта на избрания от Вас град, като показаните сензори са оцветени според скалата на замърсяване. До скалата се намира филтър, с който контролирате кое от показанията искате да видите.
Меню [Сигнали] дава възможност за запазване на избрани сензори чрез индивидуалния идентификационен номер.
В [Новини] пък можете да намерите актуална информация, свързана с качеството на въздуха.
Чрез меню [Настройки] управлявате автоматичните известия, като задавате стойност, при която да получите уведомление. Тук можете да изберете и град, който да бъде показван на картата.
Ако желаете да ползвате информация за чистотата на въздуха в която и да е точка на България, можете да инсталирате на своя телефон мобилното приложение Air Quality Monitor:
ИНФОРМАЦИЯ ЗА АКТУАЛНАТА МЕТЕОРОЛОГИЧНА ОБСТАНОВКА
Международният сайт AccuWeather (https://www.accuweather.com/) Ви дава възможност да се информирате за метеорологичната обстановка в реално време във Вашия район.
Чрез него можете да получите и данни относно качествата на въздуха: степен на запрашеност, съдържание на СО2 и други - за всяка една избрана от вас точка на света.
-
Ако се интересувате от актуалните данни за метеорологичната прогноза в град Девин, моля, кликнете върху следния линк:
https://www.accuweather.com/bg/bg/devin/46076/weather-forecast/46076 -
Ако се интересувате от актуалните данни за метеорологичната прогноза в град Батак, моля, кликнете върху следния линк:
https://www.accuweather.com/bg/bg/batak/44951/weather-forecast/44951 -
Ако се интересувате от актуалните данни за метеорологичната прогноза в град Доспат, моля, кликнете върху следния линк:
https://www.accuweather.com/bg/bg/dospat/46133/weather-forecast/46133 -
Ако се интересувате от актуалните данни за метеорологичната прогноза на язовир "Батак", моля, кликнете върху следния линк:
https://www.google.com/search?q=язовир+батак+времето -
Ако се интересувате от актуалните данни за метеорологичната прогноза на язовир "Широка поляна", моля, кликнете върху следния линк:
https://www.google.com/search?q=язовир+широка+поляна+времето -
Ако се интересувате от актуалните данни за метеорологичната прогноза на язовир "Доспат", моля, кликнете върху следния линк:
https://www.google.com/search?q=язовир+доспат+времето
КОНТРОЛ ЧИСТОТАТА НА ВОДИТЕ
Мониторингът на повърхностните води е част от Националната система за мониторинг на околната среда (НСМОС) и обхваща програми за контролен и оперативен мониторинг. Целта на мониторинговите програми за контролен мониторинг е да осигурят необходимата информация за оценка на състоянието на водите в рамките на речния басейн или подбасейн. Оперативните програми за мониторинг следва да определят състоянието на водните тела в риск и да оценят промените, които са настъпили в резултат от прилагането на програмата от мерки. Мрежите за контролен и оперативен мониторинг на повърхностни води и измерваните показатели в тях са регламентирани със Заповед №РД-267/03.04.2020г. на Министъра на околната среда и водите.
Общият брой на пунктовете на територията на страната ни e 518 разпределени в четирите района на басейново управление, както следва: Басейнова дирекция за управление на водите Дунавски район - 32 пункта за контролен мониторинг и 89 пункта за оперативен мониторинг; Басейнова дирекция за управление на водите Черноморски район - 70 пункта за контролен мониторинг, 61 пункта за оперативен мониторинг; Басейнова дирекция за управление на водите Източно-беломорски район - 29 пункта за контролен мониторинг и 117 пункта за оперативен мониторинг; Басейнова дирекция за управление на водите Западно-беломорски район - 8 пункта за оперативен мониторинг и 112 пункта за контролен мониторинг.
Показателите, които се наблюдават по Заповедта са разделени в три основни групи - основни физикохимични, приоритетни вещества и специфични замърсители, като честотата им на мониторинг е от 4 до 12 пъти в годината.
Измерваните показатели са разделени в три групи:
- Основни физикохимични показатели - температура, pH, неразтворени вещества, електропроводимост, биогенни елементи (NH4-N, NO3-N, PO4), разтворен кислород, наситеност с кислород, перманганатна окисляемост, БПК, ХПК, желязо, манган, сулфати, хлориди и др;
- Приоритетни вещества - силно токсични, устойчиви и лесно биоакумулиращи се вещества. Броят им е 45;
- Специфични замърсители - органични вещества, тежки метали и металоиди, цианиди, феноли и други специфични вещества.
Ако желаете да получите повече информация, моля, кликнете върху следния линк:
http://eea.government.bg/bg/nsmos/water
СИТУАЦИОННА КАРТА НА ПОЖАРИТЕ В БЪЛГАРИЯ И ПО СВЕТА
Борбата с пожарите у нас продължава!
Независимо къде се намирате, подайте сигнал онлайн за огън, пушек или опожарено място през GIS приложението.
Следете ситуацията онлайн. Динамичната карта в приложението показва сателитна информация, както за страната, така и за всички части от света, където обстановката остава усложнена.
Ако искате да се ориентирате за горещите точки, моля, кликнете тук:
Ситуационна карта на пожари по подадени сигнали от граждани и спътникова информация
УЕБ КАМЕРИ ИЗЛЪЧВАЩИ „НА ЖИВО“ В РИБАРСКАТА ТЕРИТОРИЯ
Нарастващият брой на камерите, транслиращи видео информация в реално време, могат да бъдат много добър електронен инструмент за повишаване имиджа на рибарската територия и опазване чистотата на околната среда.
Съвременното развитие на технологиите позволява броят на камерите да се увеличава и качеството на тяхното излъчване да се повишава. Монтираните камери могат да бъдат включвани в съществуващи сайтове.
Те са създадени да визуализират метеорологичната обстановка в съответните точки на заснемане и излъчване или пък са монтирани с рекламна цел в популярни туристически обекти. Те относително лесно могат да бъдат включвани в самостоятелни сайтове със собствен URL-адрес, чрез който могат да разпространяват създаденото от тях съдържание.
Язовир „Батак“, Цигов чарк, Вила „Санта Мария“
Ако искате да погледнете през уеб камерата, монтирана във Вила „Санта Мария“ - Цигов чарк, моля, кликнете тук:
Уеб камера: Гледайте на живо!
Язовир „Батак“, Цигов чарк, „Еко къмпинг“
Ако искате да погледнете през уеб камерата, монтирана в „Еко къмпинг“ - Цигов чарк, язовир „Батак“ на 1140 м н.в. с панорамен поглед към язовира и Родопа планина, моля, кликнете тук:
Уеб камера: Гледайте на живо!
Язовирна стена „Батак-преливник“
Ако искате да погледнете през уеб камерата, монтирана на язовирната стена „Батак преливник“, моля, кликнете тук:
Уеб камера: Гледайте на живо!
Язовир „Доспат“, къща за гости „Дивна“
Камерата излъчва благодарение на Къща за гости „ДИВНА“.
Ако искате да погледнете през уеб камерата, монтирана в Къща за гости „Дивна“, моля, кликнете тук:
Уеб камера: Гледайте на живо!
Девин, Метео станция
Ако искате да погледнете през уеб камерата, монтирана на метео станцията в Девин, моля, кликнете тук:
Уеб камера: Гледайте на живо!
ДАННИ ОТ ИНФОРМАЦИОННИЯ СЛОЙ НА ГУГЪЛ КАРТИ
Информационният слой на Гугъл Карти (Google Maps) позволява да бъде получавана информация относно местонахождението на различни обекти и техните GPS координати. Могат да бъдат изчислявани разстоянията между тях; най-преките маршрути между тях от точка до точка и границите на съответните обекти.
Паралелно с това, като „горещи точки“ имате възможност да указвате местности и райони, които Ви интересуват или са свързани с Вашата работа, хоби и отдих. В тези райони могат да бъдат нанасяни допълнителни данни, които да подпомагат Вашата ориентация в определени местности.
За ползване на данни или за тяхното нанасяне (изисква се активна регистрация) върху информационния слой на Гугъл Карти, моля, кликнете тук:
Маршрути, геолокация и граници на защитените обекти във ВИСОКИ ЗАПАДНИ РОДОПИ
Електронни инструменти за подаване на сигнали за замърсявания и нарушения на околната среда
Единен европейски номер 112
Въвеждането на Единния европейски номер за спешни повиквания (ЕЕНСП) 112 е ангажимент, поет от България във връзка с присъединяването й към ЕС. В рамките на съюза въвеждането му става с Директива 2002/20/ЕО на Европейския парламент и на Съвета на Европа и от 2008 г. функционира в 27-те държави-членки.
С проекта на Концепция за развитие на Националната система за спешни повиквания с единен европейски номер 112 и изграждане на нова система за приемане на спешните повиквания и управление на ресурсите към службите за спешно реагиране, базирана на единна платформа, с цел подобряване на услугата "Единен европейски номер 112" на територията на Република България, се предвижда създаване на нова система.
Софтуерно приложение на автоматизираната информационна система на 112 е остаряло и от началото на 2021 г. няма да се поддържа от доставчика.
Това ще доведе до спиране на услугата, гарантираща непрекъснат, бърз и безплатен достъп до службите за спешно реагиране за получаване на помощ при спешни случаи, с цел защита на живота, здравето, сигурността и имуществото им и в определени ситуации би застрашило националната сигурност.
Съществуващата система не позволява интегрирането на нови съвременни услуги и функционалности, приети с Директива (ЕС) 2018/1972 на Европейския парламент и на Съвета за установяване на Европейски кодекс за електронни съобщения, с която се създава регулаторна рамка по отношение на услугите за спешните повиквания и достъпa до единния европейски номер за спешни повиквания, която трябва да бъде транспонирана в националните законодателства от страните членки до декември 2020 г.
Целта е да се осигури локализация на повикващия, трансграничен достъп на повиквания до ЕЕНСП 112, обезпечаване възможността за взаимна комуникация между европейските спешни центрове и службите за спешно реагиране, обслужване на чуждоезикови обаждания, въвеждане на Reverse 112 (системи за масово оповестяване и връзката им с ЕЕНСП 112), достъп до 112 от онлайн платформи, които не са интегрирани в публичните телефонни мрежи и предоставят базирани на номера комуникации (Skype / © Microsoft и Viber / © Viber Media S.a r.l.) и да обезпечи хората с увреждания.
ПОДАЙ СИГНАЛ за ЗАМЪРСЯВАНЕ НА ВОДА, БРЯГ или за НАРУШЕНИЕ на Закон за рибарството
Приложението за OS Android „Български риболовец“ може да се свали от Google Play и е достъпно за телефони с платформата Android, съобщиха от риболовното дружество „Олимпик 2020“. Потребителите трябва да се регистрират, след което могат да подават сигнали за нарушения в реално време до Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) и „Басейнова дирекция“.
Мобилното приложение автоматично прихваща GPS-координатите на мястото и ги предава на институциите. То позволява също така да се правят снимки, които да се прикрепят към сигналите. Първоначално съобщението се преглежда от членове на „Олимпик 2002“. След преглеждането на сигнала и проверяване на достоверността му, той се препраща към съответната институция - ИАРА или „Басейнова дирекция“.
Освен, че ще се сезират институциите в реално време, пловдивските риболовци ще публикуват сигналите и на своя сайт. От „Олимпик 2002“ призовават не само въдичарите, но и всички природолюбители да алармират за всякакви безчинства по реките, язовирите и езерата: бракониерски риболов, незаконно източване, замърсявания, изпускане на отровни вещества и нелегални сметища.
Ако желаете да публикувате сигнали чрез мобилното приложение „Български риболовец“, моля, кликнете тук, за да инсталирате приложението на своя телефон:
Приложение "Български риболовец"
ПОДАЙ СИГНАЛ ЗА ПОЖАРИ чрез уеб приложение за следене и сигнализиране на пожари
Чрез интерактивната карта (dashboard, дашборд) можете да се осведомявате за ситуацията с пожарите у нас. Дашбордът е съпроводен от лесна за попълване онлайн форма, с която всеки, който забележи огън, пушек, разрастване на пожар или друго събитие, може да сигнализира, като посочи местоположението и изпрати снимка и описание на ситуацията.
Освен гражданските сигнали, на интерактивната карта е представена и спътникова информация от сензора на NASA - VIIRS за горещите точки и пожарите не само на територията на България, но и по цял свят, включително и в съседните страни.
Чрез възможностите на най-съвременните ГИС технологии се подпомога комуникацията и координацията в обществото ни при извънредните ситуации.
Ако желаете да подадете сигнал за опасност от възникване или за възникнал пожар, моля, кликнете тук:
Ситуационна карта на пожари по подадени сигнали от граждани и спътникова информация
ПОДАЙ СИГНАЛ за замърсяване, нерегламентирани и незаконни действия в горите
Заедно ще защитим българската гора!
За първи път гражданите и държавата имат възможността да участват рамо до рамо в контрола над горската сеч в България.
Приложението „Защити гората“ за подаване на сигнали от граждани относно съмнения за бракониерство и други незаконни дейности в горите вече е достъпно. То е създадено от Изпълнителната агенция по горите (ИАГ) и инициативата ГОРАТА.БГ , целяща приобщаване на гражданското общество към каузата за опазването на горите и дивите животни в България.
Подаването на сигнали е много улеснено чрез конкретни указания за разпознаване на нарушенията (незаконна сеч, незаконен транспорт на дървесина, бракониерство и други) и чрез визуализиране на карта с координатни точки, информация за сигнала и за резултатите от извършените проверки.
Как работи приложението?
Лесно, интуитивно, ефективно. То служи като връзка между гражданите и Изпълнителна агенция по горите (ИАГ), като дава възможност за подаване на сигнали при съмнение за нарушения, засягащи българските гори.
Интерактивна карта
В картата се отбелязват гражданските сигнали за нарушения, като съдържанието на всеки от тях е публично достъпно.
Проследяване на сигнали
Във всеки един момент гражданите могат да видят състоянието на сигналите - кога и как протичат проверките от ИАГ.
Обратна връзка
Когато за даден сигнал се извърши проверка, резултатът от нея бива изпратен до подателя на сигнала заедно с отговор от ИАГ.
Приложение „Защити Гората“
Как се подават сигнали?
Процесът на сигнализиране е интуитивен и се осъществява бързо и лесно. Един сигнал съдържа снимки и географски координати на нарушението, заедно с информация за подателя му, ако той желае да въведе такава.
Различни видове сигнали
Съществуват четири различни категории нарушения - незаконна сеч, незаконен лов, незаконен транспорт и други нарушения.
Сигнализирайте директно на ИАГ
Вашите сигнали ще бъдат препратени директно към служители на Агенцията (ИАГ), които ще извършват проверки по тях.
За по-бързо и ефективно разкриване на нарушенията в горите е необходимо да сигнализирате и на
Възможност за анонимни сигнали
Имате право да сигнализирате и анонимно. Анонимните сигнали обаче представляват значително по-нисък приоритет за ИАГ.
„Защити Гората“ - приложение
Как да разпознаем нарушенията?
В приложението можете да откриете написани на разбираем език недвусмислени критерии, по които да се ориентирате, когато имате съмнения за некоректни действия в гората.
Информираността е от ключово значение
За да бъде ефективна съвместната работа на обществото с държавата, е нужно и двете страни да бъдат отлично информирани.
Ясна категоризация на нарушенията
За всяка от четирите категории нарушения има ясна и точна информация, която да ориентира гражданите как да ги разпознават.
Визуални примери от практиката
За допълнително улеснение са дадени и визуални примери, допълващи описанията на признаците за нарушение.
Ако желаете да публикувате сигнали чрез мобилното приложение „Защити гората“, моля, кликнете тук, за да инсталирате приложението на своя телефон:
Приложение „Защити гората“
ПОДАЙ СИГНАЛ за замърсяване, нерегламентирани и незаконни действия в горите
Злоупотребите в горите са ежедневие, а опазването им зависи от всички нас.
Ако станете свидетели на изсичане на дървета и смятате, че това се извършва без необходимите разрешителни или по неправилен начин, можете да допринесете за опазването на гората, като изпратите сигнал до Изпълнителната агенция по горите (ИАГ) чрез приложението на WWF-България „Спаси гората“.
Ако желаете да публикувате сигнали чрез мобилното приложение „Спаси гората“, моля, кликнете тук, за да инсталирате приложението на своя телефон:
Приложение „Спаси гората“
ПОДАЙ СИГНАЛ до местните администрации чрез приложението „Кмете, виж!“
В момента общинските администрации не предоставят лесен и достъпен начин за подаване на сигнали за съществуващи проблеми в или извън населеното място.
Обикновено процедурата по подаване на такива сигнали е тромава, формална и обезкуражаваща за съвестния гражданин. Затова Софтуерна група Акстър е разработила „Кмете, виж!“ - платформа за докладване на неспешни сигнали.
„Кмете, виж!" е платформа за лесно докладване на неспешни сигнали от различно естество към общинските администрации.
Например: дупка в асфалта пред Вашия дом, счупена катерушка, разпилян боклук, неправилно паркиран автомобил. Докладването се извършва през уеб (https://kmetevij.com/) и/или мобилно приложение, което позволява гражданите да направят снимки и да дадат кратко описание. Информацията се изпраща на сървър, който в зависимост от местоположението и ключови думи класифицира проблема и го насочва към съответната общинска администрация (за София към съответния район) по различни канали.
Сигналът може да се заведе автоматично в документооборотната система или да се изпрати на официалния е-мейл адрес на общината. Гражданинът предоставя контакти, на които може да получава информация за статуса на проблема.
Ако искате да подадете сигнал през уеб, моля, кликнете тук: „Кмете, виж!"
Мобилно приложение
Може да подадете сигнал и чрез мобилните приложения „Кмете, виж!", разработени за платформите iOS, Android и Windows Phone.
Те позволяват да се направи снимка с мобилния телефон и да се прикачат GPS координати, които се изпращат на сървъра на системата. След одобрение от администратор сигналите се изпращат към съответната администрация по наличните за нея канали.
Модул за изпращане на сигнали към администрациите
Изпращането на постъпилите и одобрени сигнали става посредством специален модул. В зависимост от профила на общината, до която се изпраща сигнала, се избира автоматично канал за изпращане.
Ако общината разполага със съвременна документооборотна система, сигналът директно се завежда и насочва към съответната служба, отговорна за неговата обработка. Този тип системи разполагат с модули за обмен на документи по електронен път. В противен случай сигналът се изпраща на официалната електронна поща на общината.
Ако желаете да публикувате сигнали чрез мобилното приложение, моля, кликнете тук, за да инсталирате приложението на своя телефон:
Приложение „Кмете, виж!"
ПОДАЙ СИГНАЛ до Планинска спасителна служба (ПСС) чрез мобилно приложение
Приложението PSS е разработено за улеснена комуникация на нуждаещи се от помощ туристи с Планинската Спасителна Служба в България.
При включен GPS приемник на устройството приложението показва GPS координатите на текущото Ви местоположение.
Предоставя бутон за изпращане на SMS съобщение с GPS координатите към дежурния център на ПСС.
Наличен е и бутон за обаждане към мобилния номер на дежурния център на ПСС в случай на нужда от помощ в планините.
Ако желаете да публикувате сигнали чрез мобилното приложение, моля, кликнете тук, за да инсталирате приложението на своя телефон:
Приложението PSS
ПОДАЙ СИГНАЛ чрез фейсбук-групата „Еко патрул - Екология, Здраве и Цифровизация“
Влезте в групата чрез посочения по-долу линк. Натиснете бутон , за да публикувате Вашия видео-сигнал. След публикуването му експерти на „Био-Б-Еко“ ще го анализират, ще предложат решение или ще го препратят към съответните институции.
Ако искате да изпратите Вашето видео „на живо“, направете го в тази група:
ПОДАЙ СИГНАЛ чрез информационния слой на ГУГЪЛ КАРТИ
Информационният слой на Гугъл Карти (Google Maps) позволява да бъде изпращана информация - с текст и снимки, придружени с местонахождението на различни обекти и техните GPS координати.
Паралелно с това, имате възможност да указвате местности и райони („горещи точки“), в които са настъпили изменения в околната среда - природни бедствия, замърсявания и нерегламентирани дейности. В тези райони могат да бъдат нанасяни допълнителни данни, които ще подпомагат ориентацията в района на сигнала. Могат да бъдат изчислявани разстоянията между „горещата точка“ и други обекти, а също и най-преките маршрути до нея.
ИЗПРАТИ СИГНАЛ чрез НОВИНИТЕ на БНТ
Добавете заглавие, текст, снимки, видео - това са Вашите репортажи! Снимайте всичко, което Ви вълнува!
Ако искате да публикувате чрез уеб приложението на БНТ, моля, кликнете
Мобилно приложение
Свали приложението и ни изпрати твоята история за рубриката My News.
С BNT News сме винаги до теб. С няколко клика можеш да изпращаш информация, снимки и видео до БНТ през секцията My news.
Ако искате да публикувате с BNT News, моля, кликнете тук, за да инсталирате приложението на своя телефон: Приложение „BNT News“
ИЗПРАТИ СИГНАЛ чрез НОВИНИТЕ на NOVA TV
Добавете заглавие, текст, снимки, видео - всичко, което Ви вълнува!
Ако искате да публикувате в НОВИНИТЕ на NOVA TV чрез уеб сайта, моля, кликнете
Изпрати сигнал чрез НОВИНИТЕ на NOVA TV през ФЕЙСБУК
Изпратете Вашите сигнали за рубриката „Моята новина“ директно през ФЕЙСБУК страницата от таба „ИЗПРАТИ НОВИНА“. Вашите сигнали ще се показват всеки ден в „Здравей, България!“ - сутрешния блок на NOVA TV.
Ако искате да публикувате в НОВИНИТЕ на NOVA TV, използвайки ФЕЙСБУК, моля, кликнете тук: ФЕЙСБУК приложение на NOVA TV „ИЗПРАТИ НОВИНА“
ИЗПРАТИ СИГНАЛ към местните институции и администрации
Изпрати сигнал към съответните местни институции и администрации чрез телефон и/или мейл.
Ако искате да подадете сигнал към конкретна администрация или институция, моля, ползвайте контактната информация:
РИОСВ - РАЙОННИ ИНСПЕКЦИИ ПО ОКОЛНАТА СРЕДА
РИОСВ-ПАЗАРДЖИК
Електронна поща: riewpz@riewpz.org
Деловодство на РИОСВ-Пазарджик, на адрес:
гр. Пазарджик, ул. Генерал Гурко 3, ет.4
Пощенска услуга на хартиен носител с пощенски адрес:
РИОСВ - Пазарджик, гр. Пазарджик, ул. Генерал Гурко 3, ет.4, П.К.4400
Кутия за подаване на сигнали на адреса на РИОСВ - гр. Пазарджик, ул. Генерал Гурко 3, на площадката между ет.3 и ет.4
Телефон: 034/ 401917
Факс: 034/445585
Дежурен:
Телефон: 034/ 44 18 75 (в работно време)
Мобилен тел.: 0885 301 066 (извън раб. време, поч. дни)
РИОСВ-СМОЛЯН
Директор, инж. Екатерина Гаджева: 0301/ 60 113
Фронт-офис и информация: 0301/ 60 100
Зелен телефон: 0301/ 60 100
Факс: 0301/ 60 119
Уеб страница: https://smolyan.riosv.com
Електронна поща: riosv-smolyan@mbox.contact.bg
Работно време:
- на офиса за комплексно обслужване: 09:00 - 17:30 (без прекъсване)
- на служителите в РИОСВ-Смолян: от 09:00 до 12:30 часа и от 13:00 до 17:30 часа
Приемно време на Директора на РИОСВ-Смолян: всеки работен четвъртък от седмицата от 14:00 до 16:00 часа
Дежурни (почивни и празнични дни): 0885860231
ИАРА - Отдел „Рибарство и контрол - Южна България“ със седалище Пловдив
ИАРА - Отдел „Рибарство и контрол - Южна България“ със седалище Пловдив и с териториален обхват областите Кърджали, Пазарджик, Пловдив, Сливен, Смолян, Стара Загора, Хасково и Ямбол
Адрес: обл. Пловдив, общ. Пловдив, гр. Пловдив, р-н Източен, ул. Богомил 31, п.к.4000
Телефон за връзка: (032)632 603
Уеб страница: https://iara.government.bg/
ОБЩИНСКИ АДМИНИСТРАЦИИ
Община Батак
Уеб страница: https://www.batak.bg/
Електронна поща: info@batak.bg
Дежурен/централа: +359(0)35532260
Специалист Екология: 0886711285
Община Доспат
Уеб страница: https://www.dospat.bg/
Електронна поща: obshtina.dospat@dospat.egov.bg
Дежурен телефон: 03045 2393
Директор дирекция „Икономика, Екология и Селско стопанство“: 0893349034
Община Девин
Уеб страница: https://www.devin.bg/
Електронна поща: obshtina@devin.bg
Телефон за контакт през централа: 03041 2174