ВИСОКИ ЗАПАДНИ РОДОПИ – еко-мониторинг и иновативни технологии

Привлекателен еко-район за живеене, бизнес и туризъм

picto-2.png

Санирани, енергийно ефективни сгради

PIC2_1-sanirani_sgradi.jpg

Обновяваща вълна

Обновените и устойчиви сгради в ЕС ще помогнат за проправянето на пътя за декарбонизирана и чиста енергийна система, тъй като сградите са един от най -големите източници на потребление на енергия в Европа, отговорни за над една трета от емисиите на ЕС. Но само 1% от сградите се подлагат на енергийно ефективно обновяване всяка година, така че ефективното действие е от решаващо значение за превръщането на Европа в неутрална по отношение на климата (нетните нулеви емисии) до 2050 г.

Понастоящем приблизително 75% от сградите в ЕС не са енергийно ефективни, но 85-95% от днешните сгради ще продължат да се използват през 2050 г.

Обновяването както на обществени, така и на частни сгради е съществено действие и е посочено в Европейската зелена сделка като ключова инициатива за стимулиране на енергийната ефективност в сектора и постигане на целите.

Като се има предвид трудоемкостта на строителния сектор, който до голяма степен е доминиран от местния бизнес, обновяването на сградите може също да играе решаваща роля за възстановяването на европейската икономика след пандемията COVID-19.

За да даде старт на възстановяването, планът за възстановяване на Комисията възнамерява да подпомогне допълнително обновяването на сгради в ЕС.

Обновена вълна за Европа

За да преследва тази двойна амбиция за енергийни печалби и икономически растеж, през 2020 г. Комисията публикува нова стратегия за стимулиране на обновяването, наречена „Обновителна вълна за Европа - Озеленяване на нашите сгради, създаване на работни места, подобряване на живота“ .

Тази стратегия има за цел да удвои годишните темпове на енергийно обновяване през следващите 10 години. Освен че ще намалят емисиите, тези ремонти ще подобрят качеството на живот на хората, живеещи и използващи сградите, и би трябвало да създадат много допълнителни зелени работни места в строителния сектор.

Тъй като близо 34 милиона европейци не могат да си позволят да отопляват домовете си правилно, обновяването се справя и с енергийната бедност. Тя може да се справи със здравето и благосъстоянието на уязвимите хора, като същевременно намали сметките им за енергия - както е посочено в препоръката на Комисията относно енергийната бедност , също част от стратегията за обновителната вълна.

Успоредно със стратегията, Комисията прие нови правила за „интелигентна готовност на сградите“. По-конкретно, нов индикатор за интелигентна готовност има за цел да насърчи цифровото обновяване, интегрира възобновяемата енергия и да даде възможност за измерване на действителното потребление на енергия.

Едновременно с това Комисията стартира новия европейски Баухаус . Той ще осигури форум, на който европейците могат да се съберат, за да споделят идеи за благоприятната за климата архитектура. Състои се от 3 фази: съвместно проектиране, доставка и разпространение.

Фазата на проектиране стартира през януари 2021 г. и ще доведе до поредица от проекти, финансирани от ЕС по-късно тази година, за да оживеят дизайнерските идеи на поне 5 различни места в ЕС.

Инициативата за вълна за обновяване ще се основава на мерки, договорени в рамките на пакета „Чиста енергия за всички европейци“, по-специално изискването всяка страна от ЕС да публикува дългосрочна стратегия за обновяване на сгради , други аспекти на Директивата за енергийните характеристики на сградите и сградите - свързани аспекти на националните енергийни и климатични планове на всяка страна от ЕС.

Процес

Строителни проекти на ЕС

Комисията подкрепя много проекти за обновяване на сгради, както и изследвания и иновации в тази област, със своите програми за изследване на „Хоризонт Европа“ .

Примерите включват:

  • UP инициативата BUILD - портал за обмен на знания за това как да се направят сградите по-енергийно ефективни;
  • инициативата BUILD UP Skills , която има за цел да увеличи броя на квалифицираните строителни специалисти в цяла Европа, които могат да извършват реконструкции на сгради, които предлагат високи енергийни характеристики, както и да строят нови сгради с почти нулева енергия;
  • 4RinEU - проект, който има за цел да предостави нови инструменти и стратегии за насърчаване на мащабни ремонт на съществуващи сгради и насърчаване на използването на възобновяеми енергийни източници (вижте "Начало подобрения за планетата" )

Local_Green_Deal_banner.jpg