Система за наблюдение, превенция и предотвратяване замърсяванията и измененията в климата
Електронен модул за поддържане на образователно съдържание и урочни единици за дистанционно обучение
Урочните единици обхващат деветте социално-икономически сфери на „Европейския зелен пакт“, ориентирани към измененията в климата. Това са новите екологични предизвикателства, поставени с изключителна острота пред цялото човечество. Те са свързани и с европейския и националния план за възстановяване и излизане от кризата.
Представени са темите, свързани с чистия въздух, чистата вода, почвата и биоразнообразието; енергийната ефективност на сгради; здравословната храна; стратегията за мобилност и обществен транспорт; авангардните иновации за чисти технологии; кръговата икономика и други теми, свързани с прехода към нисковъглеродна, конкурентоспособна икономика, която е едновременно неотложна необходимост и огромнa възможност за повишаване имиджа на рибарската територия.

Чист въздух, чиста вода, здрава почва и биоразнообразие

Нулево замърсяване на въздуха, водата и почвите
Европейската комисия прие плана за действие на ЕС: "Към нулево замърсяване на въздуха, водата и почвата" - ключов елемент на Европейския зелен пакт и основна тема на тазгодишната Зелена седмица на ЕС . В него се определя интегрирана визия за 2050 г.: свят, в който замърсяването е намалено до нива, които вече не са вредни за човешкото здраве и естествените екосистеми, както и стъпките за постигане на това. Планът свързва всички съответни политики на ЕС за борба със замърсяването и предотвратяването му, като поставя специален акцент върху начините за използване на цифрови решения за справяне със замърсяването. Предвидени са прегледи на съответното законодателство на ЕС, за да се установят оставащите пропуски в законодателството на ЕС и къде е необходимо по-добро прилагане, за да се изпълнят тези правни задължения.

Санирани, енергийно ефективни сгради

Обновяваща вълна
Обновените и устойчиви сгради в ЕС ще помогнат за проправянето на пътя за декарбонизирана и чиста енергийна система, тъй като сградите са един от най -големите източници на потребление на енергия в Европа, отговорни за над една трета от емисиите на ЕС. Но само 1% от сградите се подлагат на енергийно ефективно обновяване всяка година, така че ефективното действие е от решаващо значение за превръщането на Европа в неутрална по отношение на климата (нетните нулеви емисии) до 2050 г.

Здравословна храна на достъпни цени

От фермата до трапезата. Здравословна продоволствена система за хората и планетата
Връзката между здрави хора, здрави общества и здрава планета отрежда централно място на устойчивите продоволствени системи в Европейския зелен пакт - стратегията на ЕС за устойчив и приобщаващ растеж. Стратегията има за цел да се стимулира икономиката, да се подобри здравето и качеството на живот на хората и да се опазва природата.

Повече обществен транспорт

Стратегия за мобилност
Основна транспортна трансформация: Комисията представя своя план за зелена, интелигентна и достъпна мобилност.
Европейската комисия представи своята "Стратегия за устойчива и интелигентна мобилност" заедно с план за действие от 82 инициативи, които ще ръководят нашата работа през следващите четири години. Тази стратегия поставя основите за това как транспортната система на ЕС може да постигне своята зелена и цифрова трансформация и да стане по-устойчива на бъдещи кризи. Както е посочено в Европейската зелена сделка, резултатът ще бъде 90% намаление на емисиите до 2050 г., осигурено от интелигентна, конкурентна, безопасна, достъпна и достъпна транспортна система.

По-чиста енергия и авангардни иновации в областта на чистите технологии

Ускоряването на прехода към нисковъглеродна конкурентоспособна икономика е едновременно неотложна необходимост и огромна възможност за Европа
Това е централно предизвикателство на нашето време. Неуспехът може да постави нашето благосъстояние на карта. Успехът ще разкрие безпрецедентни икономически възможности и нови пътища към просперитет, благосъстояние и растеж.
Европейският съюз е в добра позиция да има лидерска роля в този преход, който получи нов тласък и посока от Парижкото споразумение. Европа е инициатор на глобалните усилия за борба с изменението на климата, движеща сила за разработването на възобновяеми енергийни източници, както и световен лидер в областта на решенията за енергийна ефективност в индустрията, транспорта и сградния сектор. Предприятията в Европа са постигнали сравнително предимство на много световни пазари - където конкуренцията от световни конкуренти се разраства - и европейски учени и изобретатели разширяват границите на познанието.

По-трайни продукти, които могат да бъдат ремонтирани, рециклирани и повторно използвани

Вероятно на всички ни се е случвало да сме недоволни, когато инструмент или уред, който сме купили, се счупи доста преди да очакваме. Това може да е така, тъй като продуктите не са достатъчно издръжливи.
Критичните компоненти са изработени от нискокачествен материал.
Ремонтът не е възможен поради липсата на резервни части.
Високите разходи за ремонт правят подмяната единствената жизнеспособна опция.
Продуктът се проваля след предварително зададен брой употреби.
Маркетинговите практики карат потребителите да заменят продуктите си, докато те все още са напълно функционални.

Ориентирани към бъдещето работни места и обучение за придобиване на уменията, необходими за прехода

Липсата на умения заплашва дигиталния и зеления преход
Тъй като реакцията на COVID-19 ускорява скоростта и мащаба на дигиталната трансформация, липсата на дигитални умения може да застраши компаниите с неправилно подредени планове за таланти.